• 077-230-3222
  • dr.shremguy@gmail.com
  • גלריית מומחים גן המייסדים, שדרות פלטרין, רחוב רוטשילד 21, חדרה, בניין גן העיר, קומה 2.

בירור בעיות פוריות

יצירת קשר:

לתיאום פגישה:

מתוך הקליניקה:

שלב ראשון – פגישה עם מומחה פוריות

חוסר היכולת להרות יכול להיות שובר לב. איך יודעים מתי לגשת לבירור? אם את מתחת לגיל 35 ולא הרית במשך שנה או מעל גיל 35 ולא הרית מעל חצי שנה או שאת מעל גיל 40 – גשו לבירור. אם המחזורים שלך לא סדירים או ידוע על בעיה גינקולוגית רלוונטית אחרת (כמו זיהום ברחם או בחצוצרות בעבר) או שלבן זוגך ישנן בעיות ידועות כמו מחלות או טראומות באשכים, ניתוחים קודמים באשכים או במפשעות, במקרים אילו – גשו לבירור מייד, ללא המתנה להריון ספונטני.

גם אם הרית בעבר והיו לך שתי הפלות אחת אחרי השניה – גשי לבירור אצל רופא פוריות. בעיות פוריות הינן של הזוג ולא של האשה, ולכן הגיעי עם בן זוגך. אם כי, בשלב ראשון, ניתן גם להגיע לבד. כדאי שתביאי אתך את המידע הבא:

  • פרקי הזמן בין תחילת וסת לתחילת הוסת העוקבת (משך המחזור) בששת החודשים האחרונים.
  • אם את או בן זוגך נוטלים תרופות – הביאי את הרשימה אתך. ישנן תרופות העשויות לפגוע בפוריות. כנ"ל לגבי תוספי תזונה
  • מידע לגבי גורמי סיכון לאי-פוריות או לגבי סימפטןמים של אי-פוריות (מחזורים לא סדירים, כאבים חזקים ביחסי מין או בוסת, הפרשת חלב מהשדיים, שיעור יתר, אקנה, מחלת מין בעבר, שימוש באלכוהול, סמים, עישון, בעיות בתפקוד המיני, בעיות בזיקפה, שפיכה)

אל תחששי לדבר על הדברים המביכים. פרטים אילו נחוצים לרופא הפוריות על מנת לאבחן. לעתים, כאשר הבעיה היא בבן הזוג, הוא חש נבוך לדבר על זה. אולם כ-40% מבעיות הפוריות הינן בשל גורם זכרי.

בראש ובראשונה, לצורך הבנת הבעיה ותכנון הטיפול המתאים יש צורך בבירור הבעיה. רק התשאול ההתחלתי (אנמנזה, בשפה הרפואית), מבלי לבדוק כלל, עשוי לחשוף בעיות ולכן התשאול צריך להיות מקיף ויסודי. 

שלב שני – בדיקות פוריות בסיסיות

הבירור הבסיסי מתחיל באולטרה-סאונד וגינלי ובבדיקות דם לפרופיל הורמונלי לאשה (מתבצע בימים 2-4 למחזור) ובבדיקת זרע לגבר. כתלות בסימפטומים, ייתכן והרופא ימליץ על בדיקות נוספות כגון: צילום רחם, היסטרוסקופיה. בד"כ הרופא יבצע גם בדיקה וגינלית, יבקש לבצע גם בדיקת PAP ובדיקות דם לוירוסים, ספירת דם, סוכר בצום, תפקודי בלוטת תריס ובדיקות הורמונליות נוספות וגם בדיקות דם לוירוסים, לעתים בדיקות לאבחון מחלות מין.

כל הבדיקות הנ"ל יכולות לאבחן את הבעיה, אולם בכ-30% מהזוגות, כל הבדיקות יהיו תקינות ואז האבחנה תהיה – אי-פוריות על רקע בלתי-מוסבר – Unexplained infertility

שלב שלישי – התחלת טיפולי פוריות בסיסיים

בהתבסס על תוצאות הבדיקות, ייתכן והרופא ימליץ על תחילת טיפולים מתאימים לבעיה. לעתים, הוא ימליץ על תחילת טיפולים בסיסיים כמו מעקב זקיקים בלבד עם יחסי מין מתוזמנים או עם הזרעה, או עם תרופות הניטלות דרך הפה כמו איקקלומין או לטרוזול, לעתים הוא יוסיף מתפורמין (בעיקר במקרי תסמונת השחלות הפוליציסטיות). באם הבדיקות מעלות חשד על בעיות מכאניות ברחם, חצוצרות או ישנו חשד לאנדומטריוזיס, ייתכן ויהיה קודם צורך בהיסטרוסקופיה או לפרוסקופיה.

חשוב לזכור כי ישנן בעיות ששינוי אורחות חיים יכול לפתור את הבעיה או להקל עליה מאוד כמו הרזיה במקרי עודף משקל, הפסקת עישון, סמים, אלכוהול (שבכל מקרה אסור לחלוטין בהריון מחשש לפגיעה עוברית)

שלב רביעי – טיפולי פוריות מתקדמים יותר

לעתים, כבר כטיפול ראשון או לאחר כישלון של הטיפולים דלעיל, ייתכן והרופא ימליץ על טיפול בגונדוטרופינים והזרעה. טיפולים אילו יכולים להשיג סיכויים להריון של כ-15% למחזור וקרוב ל-40% ב-3 מחזורים בקבוצה של אי-פוריות על רקע בלתי מוסבר.

שלב חמישי – בדיקות פוריות נוספות

לעתים יש צורך בבדיקות נוספות או הרחבת בירור לגבי בדיקות שבוצעו כבר. למשל, ייתכן ולצורך בדיקת הרזרבה השחלתית נשלחת לבצע פרופיל הורמונלי על מנת למדוד את ערך רמת ה-FSH בתחילת המחזור כמדד לרזרבה השחלתית (רמתו הבסיסית של FSH עולה ככל שהרזרבה השחלתית יורדת), אולם ייתכן כי תישלחי גם לבדיקת AMH – Anti-Mullerian Hormone וסביר שהרופא יבצע גם בדיקת אולטרה-סאונד ספירת זקיקים אנטרלים (AFC-Antral Follicular Count) – שתי הבדיקות האחרונות הינן לצורך הערכת הרזרבה השחלתית. כמו כן, ייתכן ויהיה צורך בהיסטרוסקופיה או בביופסיה של רירית הרחם. הכל, לפי מצבך הספציפי ודעתו של רופא הפוריות המטפל.

שלב שישי – תוכנית טיפול

לאחר קבלת תוצאות הבדיקות הגיע הזמן לתוכנית הטיפול. תוכנית הטיפול תלויה בגורם לאי-פוריות, לגיל שלך ולדיון בינך לבין הרופא. חשוב לדעת, שרפואת הפוריות אינה מתמטית, כלומר: אין רק תשובה אחת נכונה עבורך. יש יתרונות וחסרונות לכל טיפול. עם זאת, ישנם טיפולים שסביר שרוב רופאי הפוריות יבחרו בהם במצב נתון.

שלב שביעי – טיפול

לאחר קבלת פרוטוקול הטיפול, הגיע הזמן להתחיל. ההתחלה נעשית לרוב בוסת. פרוטוקול הטיפול יכול להיות כמעט ללא טיפול או עם טיפול עם מספר תרופות. לעתים, תוכנית הטיפול כרוכה בטיפול מקדים, לדוגמא: אנדומטריוזיס עם סימפטומים וציסטות שחלתיות גדולות יכולות להצריך ביצוע לפרוסקופיה לטיפול באלו קודם או לחלופין שרירן שמעוות את חלל הרחם יכול להצריך ביצוע קודם היסטרוסקופיה

שלב שמיני – הערכת תוכנית הטיפול באם לא הושג הריון

ברוב המקרים, טיפול פוריות הוא פחות טיפול מדוייק לבעיה ויותר טיפול של ניסיון טיפולי, באם לא מצליח, חקירת תוצאות הטיפול בהתאם לתוכנית הטיפול והסקת מסקנות לגבי אפשרות שיפור מחזור הבא. זהו שלב חשוב מאוד. וחשוב לעשות אותו עם תשומת לב, ולא להמשיך מטיפול לטיפול ללא עצירה, חקירה והסקת מסקנות. כמובן, ייתכן שתהרי בטיפול הראשון, אולם מבחינה סטטיסטית סביר שתזדקקי ליותר ממחזור טיפול אחד על מנת להרות ולכן חשוב כל כך לבצע את השלב האמור. בעיניי, זהו אחד מהדברים שהופך רופא פוריות לרופא טוב. חשוב לזכור, כי אם לא הרית במחזור הראשון – אין זה אומר שאת לא יכולה להרות. גם לזוגות ללא בעיות פוריות שמקיימים יחסים מתוזמנים לביוץ יש סיכוי של 25% למחזור וזקוקים לעתים ל-3-6 חודשים על מנת להשיג הריון. רופא טוב יסיק מתי יש לחזור על אותו פרוטוקול או לשנות, קצת או הרבה, את הפרוטוקול הבא. חשוב לזכור, לעתים צריך פסק זמן בין מחזור טיפול אחד לשני על מנת להתאושש רגשית ולעתים גם פיזית. לא צריך לחשוש מהפסקה לתקופה קצרה. חשוב להרגיש חסונים רגשית ופיזית במהלך טיפול הפוריות שהם תובעניים מאוד.

שלב 9ב' – ההחלטה לעבור הלאה

אם הטיפול הצליח, את בהריון! במהלך השבועות הראשונים עדין תהיי תחת השגחת רופא פוריות, לרוב, עד הדגמת עובר עם דופק. כמו כן, אם קיבלת טיול לתמיכה בהריון, הוא יימשך למספר שבועות נוספים לפי המלצת הרופא. הריון שהושג בטיפולי פוריות שונה מבחינת הרגשת האשה, מהריון שהושג באופן ספונטני ולעתים כרוך בצורך במעקב יותר קפדני. בדיון משותף עם הרופא, מצאי את המקום המתאים לך ביותר לביצוע מעקב הריון.

שלב 9ב' – ההחלטה לעבור הלאה

לא כל הזוגות עם אי-פוריות הרים בסוף. ההחלטה מתי לעצור או לעבור לטיפולים אחרים (כמו תרומת ביצית ועוד), היא לא קלה. דיון משותף עם הרופא המטפל יסלול לכם את הדרך הלאה.

Herbert DL, Lucke JC, Dobson AJ. Birth outcomes after spontaneous or assisted conception among infertile Australian women aged 28 to 36 years: a prospective, population-based study. Fertil Steril. 2012;97(3):630-8. doi:10.1016/j.fertnstert.2011.12.033

לקבלת פרטים נוספים ותיאום פגישה התקשרו: 077-230-3222 או השאירו פניה באתר: