• 077-230-3222
  • dr.shremguy@gmail.com
  • גלריית מומחים גן המייסדים, שדרות פלטרין, רחוב רוטשילד 21, חדרה, בניין גן העיר, קומה 2.

ייעוץ והתאמת אמצעי מניעה

מה חשוב לדעת?

אמונה רווחת כי אמצעי מניעה באים בד בבד עם תופעות לואי. אם כל כך הרבה מאמינות בזה, כנראה שיש בזה משהו.

האמת היא, שצריך להתאים לכל אחת את מה שמתאים לה ואין פתרון אחד שטוב לכולן.

למצב הבריאותי שלך, הגיל, המצב המשפחתי שלך, סימפטומים לפני ובמהלך וסת (תסמונת קדם וסתית, דימומים חזקים בוסת וכאבים בזמן וסת), האם יש לך אקנה או שיעור יתר, משך הזמן שאת רוצה למנוע הריון – לכל אלה ולעוד הרבה גורמים יש השפעה על בחירת אמצעי המניעה הטוב ביותר עבורך.

הגלולות

הכי נפוצה, ככל שעובר הזמן, קצת פחות, אך עדיין הגלולות למיניהן הן אמצעי המניעה הכי נפוץ. הגלולות מתחלקות בגדול ל-2 סוגים. אילו שמכילות אסטרוגן ופרוגסטרון או "גלולות משולבות" (Combined Oral Contraceptive=COC) ואילו שמכילות רק פרוגסטרון (Progesterone only pill=POP).

גלולות משולבות

מנגנון מניעת ההריון הוא ע"י השפעה על המח ודיכוי הביוץ. בנטילת גלולות כהלכה – אין ביוץ וכך נמנע הריון. לפי ה-FDA, יש להם אפקט חיובי על הפחתה בשכיחות של מחלות מין ושל התפתחות סרטן שחלה. הן נחשבות בטוחות לרוב הנשים, אולם יש בהן עליה בסיכון להיווצרות קריש דם בתוך כלי בדם. הסיכון הוא נמוך באוכלוסיה הכללית, אולם עולה עם הגיל ועם גורמי סיכון נוספים כמו עישון, משקל, יל"ד, סיפור משפחתי של קרישיות יתר ועוד.

מכיוון שהגלולות הן בעלות השפעה סיסטמית – כלומר, הן ניטלות דרך הפה, נספגות במערכת העיכול ועוברות עם זרם הדם ומשפיעות על כל רקמה שיש לה קולטנים להורמונים המצויים בגלולות, יש להן תופעות לוואי, כמו בחילות, כאבי ראש, רגישות בשדיים, עליה במשקל (לעתים בשל אגירת נוזלים), דימומים לא סדירים, שינויים במצב הרוח ובחשק המיני. לרוב, תו"ל אילו חולפות לאחר מספר חודשי נטילה.

מה שחשוב לדעת, שהגלולות אינן רק למניעת הריון. יש להן גם אפקט טיפולי במקרים כמו תסמונת קדם וסתית, דימומים חזקים בוסת, כאבים בוסת ועוד. לנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות לגלולות תפקיד חשוב במניעת התפתחות סרטן רירית הרחם. כך שהגלולות הן למניעת הריון אך מהוות גם אפשרות טיפולית במצבים שונים.

גלולות המכילות רק פרוגסטרון

גלולות אילו עובדות במנגנון של דיקוק רירית הרחם, הפיכת הריר מצואר הרחם לריר צמיג ועויין לתאי הזרע ובכך פוגעות ביכולת של תאי הזרע לחדור את צואר הרחם, להגיע לביצית ולהפרות אותה. בזה שרירית הרחם נהיית דקה, הסיכוי של ביצית מופרית להשתרש – יורד משמעותית.

בכך שגלולות אילו אינן מכילות אסטרוגן, הן מהוות תחליף לנשים שי להן סיכון מוגבר לקרישיות יתר או מצב רפואי אחר שבשל כך אסור להן ליטול את הגלולות המשולבות. גם לנשים מיניקות לא מומלץ ליטול גלולות משולבות בשל פגיעה בייצור החלב ולכן גלולות אילו הן אפשרות עבורן גם.

חשוב לדעת כי יש כ-30 סוגים של גלולות משולבות. רובן שונות זו מזו במינון האסטרוגן

ובסוג הפרוגסטרון. כולן נחשבות שהן בעלות "מינון נמוך" של הורמונים.

לגלולות אילו תו"ל של ירידה במצב הרוח, ירידה בחשק, דימומים לא סדירים, רגישות בשדיים.

זריקות למניעת הריון

בישראל יש זריקות (דפו-פרוברה, סאיינה) למניעת הריון הניתנת אחת ל-3 חודשים. זריקות אילו מכילות פרוגסטרון ומנגנון הפעולה שלהן דומה לגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד. אלא שיש כמה הבדלים. עם הזריקות עשוי להיות עיכוב בכניסה להריון לאחר הפסקת הטיפול. כמו כן, באם יש תו"ל בלתי נסבלות, ייקח זמן רב עד שהשפעת התרופה תפוג. היתרון שלה היא שהיא ניתנת אחת ל-3 חודשים והיא מאוד יעילה במניעת הריון.

התקן תוך-רחמי

ההתקנים באופן כללי מתחלקים לשניים:

  • התקני הנחושת, מנגנון הפעולה שלהם הוא ע"י יצירת תגובה דלקתית ברחם והפרשת יוני נחושת הפוגעים בזרעונים. תופעת הלואי המרכזית שלהן הוא דימום חזק בעת וסת ווסת ארוכה יותר, לעתים גם החמרה בכאבים בזמן הוסת.
  • התקן מפריש פרוגסטרון התקנים אילו הם הדור החדש של ההתקנים. מנגנון הפעולה שלהם הוא הפרשת פרוגסטרון לרירית הרחם ובכך הם גורמים לרירית רחם דקה אשר איננה טובה לקליטת הריון. ישנם 3 סוגים כיום:
  • מירנה – Mirena – ההתקן הראשון שיצא. מינון פרוגסטרון גבוה יותר מהשניים האחרים. תופעת הלואי המרכזית היא דימומים לא סדירים בחודשים הראשונים שלאחר ההתקנה. אולם בנוסף, רמה נמוכה עוברת לדם ועשויה לגרום לתופעות לואי כגון ירידה בחשק, ירידה במצב הרוח. הוא טוב ל-5 שנים ולאחר מכן יש להחליפו. לציין, מירנה מהווה טיפול אפקטיבי בדימומים וסתיים קשים בעיקר בנשים לקראת גיל הפוריות כאשר המחזורים נהיים לא ביוציים ואש הדימומים עשויים להיות כבדים.
  • קיילינה – Kyleena – התקן דק יותר, קל יותר להחדרה, בעיקר לנשים ונערות שלא ילדו בעבר. הוא עם פחות תו"ל של דימומים מאשר המירנה ופחות נשים יסבלו מתו"ל סיסטמיות כמו ירידה בחשק ובמצב הרוח. המינון הנורמלי בו הוא נמוך יותר. הוא גם טוב ל-5 שנים.
  • ג'אנס – Janess – האחות הכי קטנה שלהם. מינון הורמונלי נמוך עוד יותר ולכן התקן זה טוב רק ל-3 שנים. תו"ל סיסטמיות לא שכיחות, דימומים בהתחלה עדיין יכולים להיות.

למי בעיקר מיועדים ההתקנים?

בעבר חשבו שהתקנים זה רק לנשים נשואות שרוצות מניעת הריון לטווה ארוך של שנים. כיום יש ניסיון גדול עם ההתקנים, בעיקר הג'אנס וגם הקיילינה לנשים שלא הרו ולנערות צעירות. היום זה מהווה גם אפשרות ראשונה לטיפול ולא חייבים לנסות קודם את הגלולות. שביעות הרצון של מטופלות מהתקנים אילו היא גבוהה והן נהנות מיעילות מאוד גבוהה של מניעת הריון, וסתות חלשות ושקט נפשי.

יש עוד מספר אמצעי מניעה שאני לא מרחיב עליהם כאן כמו קוטלי זרע, דיאפרגמה ועוד. הם פחות יעילים במניעת הריון. פרטים נוספים על עוד אפשרויות למניעת הריון אפשר לקבל אצלי.

משגל נסוג, ימים בטוחים ועוד שיטות שונות ומשונות – הן בעלות אחוזי כישלון גבוהים ואף בעלי פוטנציאל סיבוכים (כמו שטיפת זרע מהנרתיק לאחר קיום יחסים אשר יכולה להגדיל את הסיכון למחלות מין ודלקות נרתיקיות). אל תלכי שולל. הדרך היחידה הבטוחה ב-100% למניעת הריון היא התנזרות מיחסי מין.

כמובן שכל אחת צריכה התאמה לצרכים הספציפים שלה.

בשביל זה – אני פה😊

ד"ר גיא שרים הינו מומחה בגינקולוגיה ופוריות

ד"ר שרים הינו מומחה במה שנקרא אנדוקרינולוגיה של הרביה ואי-פוריות – Reproductive Endocrinology and Infertility. הוא בעל קליניקה פרטית ורופא יועץ בתחום הפוריות למבוטחי קופ"ח לאומית. השלים את לימודיו בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה ולאחר מכן התמחה במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה וסיים את מבחן גמר ההתמחות בהצטיינות. היה רופא בכיר ביחידת IVF במחלקה, הקים את המרפאה הרב-תחומית לטיפול בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות, לאחר מכן, עבד ביחידת IVF, במרכז היוקרתי של אוניברסיטת מק'גיל, מונטריאול, קנדה. תחומי מומחיותו כוללים בין היתר: בירור בעיות פוריות, טיפולי פוריות כולל גירוי הורמונלי, הזרעות, הפריה חוץ גופית. כמו כן, ייעוץ בהפרעות הורמונליות לסוגיהן, כגון: הפרעות בביוץ, אי סדירות במחזור ודימומים לא סדירים וכן היסטרוסקופיות. ד"ר שרים עוסק במחקר, מפרסם בכנסים ובכתבי עת, ומרצה בפני סטודנטים לרפואה ורופאים.

תחומי עיסוק עיקריים: בירור בעיות פוריות, טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית, הקפאת ביציות, צילום רחם, היסטרוסקופיה ועוד.
ד"ר שרים מהווה יועץ פוריות של קופ"ח לאומית וישנו החזר מהקופה. כמו כן, ישנם החזר מחברות הביטוח הפרטיות.

יצירת קשר:

לתיאום פגישה: