• 077-230-3222
 • dr.shremguy@gmail.com
 • גלריית מומחים גן המייסדים, שדרות פלטרין, רחוב רוטשילד 21, חדרה, בניין גן העיר, קומה 2.

טיפולי פוריות בסיסיים

יצירת קשר

לתיאום פגישה:

מתוך הקליניקה:

על בעיות קלות, כגון הפרעות בביוץ או בעיית זרע קלה, ניתן להתגבר בעזרת טיפולי פוריות קלים הכוללים השראת ביוץ ע"י תרופה (איקקלומין או לטרוזול) הניטלת דרך הפה למספר ימים ואז מעקב לקביעת מועד הביוץ לצורך קיום יחסים מתוזמנים או הזרעה.

לעתים יש צורך בתרופות אחרות הנקראות גונדוטרופינים (גונל אף, פיוריגון, מנופור, פרגובריס ויש גם אחרים). אילו תרופות הניתנות בזריקה ומכילות חומר הדומה לחומר הגורם לזקיקים להתפתח בשחלה. כתלות במינון ובתגובת השחלה הן עשויות לגרום לגיוס של יותר מזקיק אחד ואז הסיכון להריון מרובה עוברים עולה. חשבו מאוד להתאים את המינון לפי הגיל, המשקל והגובה והבדיקות של הרזרבה השחלתית שבוצעו בעת הבירור.

השבחת זרע – השבחת זרע הינה פעולה בה לוקחים את הזירמה ובתהליך מעבדתי מרכזים את תאי הזרע בתנועה ובכך מייצרים זרע מושבח עם ריכוז גבוה  של תאי זרע בעלי תנועתיות טובה, יחסית לדגימה הטבעית.

מעקב ביוץ – מעקב ביוץ נעשה על מנת לאתר את המועד הביוץ ולתזמן את היחסי מין לימים בהם פוטנציאל הפוריות גבוה יותר. המעקב מתבצע ע"י בדיקות אולטרה-סאונד עוקבות החל מהוסת בלי/עם בדיקות דם להורמונים אסטרדיול, פרוגסטרון ו-LH. במהלך המחזור רמות האסטרדיול עולות, מעט לפני הביוץ גם רמת הפרוגסטרון עולה וכן רמות ה-LH עולות.

גירוי הורמונלי

תרופות משרות ביוץ

איקקלומין (CC=Clomiphen Citrate) – CC היא תרופה משרת ביוץ העוזרת לנשים עם הפרעות ביוץ, לבייץ. היא בשימוש נפוץ מאוד בישראל היות וגם גינקולוג שאינו מומחה פוריות יכול לרשום אותה (בניגוד לגונדוטרופינים שאותם יכול לרשום רק גינקולוג מומחה לפוריות). אף סביר שאם הגעת לטיפול אצל רופא מומחה לפוריות, טופלת כבר קודם ע"H הגינקולוג שלך ב-CC. זוהי טבליה הניתנת באופן פומי, שלא כמו תרופות פוריות "חזקות" יותר הניתנות בזריקות. היא תרופה יעילה מאוד להשראת ביוץ ובכ-80% מהנשים שאינן מבייצות, יבייצו תחת הטיפול ב-CC (בהנחה שהפרעת הביוץ היא כזו ש-CC יכול לפתור.

מתי משתמשים באיקקלומין?

אם יש לך מחזור לא סדיר, מחזורים לא ביוציים, אזי CC היא תרופת הבחירה הראשונה עבורך.

אולם לעתים משתמשים בהם גם בנשים עם אי-פוריות על רקע בלתי מוסבר. בשני מקרים אילו, הטיפול באיקקלומין יכול להיות בפני עצמו או ביחד עם הזרעה תוך-רחמית (IUI).

מתי איקקלומין אינה הבחירה הכי טובה?

איקקלומין אינה מתאימה במצבים הבאים:

 • כאשר החצוצרות שלך חסומות
 • כאשר ישנה ציסטה שחלתית
 • כאשר ישנה בעיית זרע משמעותית
 • כאשר ישנה רזרבה שחלתית ירודה על רקע גיל או על רקע אי-ספיקה שחלתית מוקדמת
 • בעיית הביוץ היא כזו שטיפול אחר עדיף על מנת לפתור אותה (לדוגמה, אם המחזורים נהיו לא סדירים ביחד עם הפרעה בתפקודי בלוטת התריס, אזי מומלץ לטפל בבלוטת התריס קודם, מה שיכול לגרום להסדרת המחזור ולחזרת הביוץ הספונטני)
 • אם בעבר טופלת באיקקלומין והתגובה השחלתית היתה לא טובה

האם איקקלומין יכול לעזור לך להרות מהר יותר אם יש לך אי-פוריות על רקע בלתי מוסבר?

אם יש לך הפרעת ביוץ, איקקלומין יכול לגרום לך לבייץ. אולם האם יש מקום לטיפול אם אין לך הפרעת ביוץ?

מחקר שנערך על יותר מ-1000 נשים בדק האם איקקלומין יעיל בנשים שלא נמצאה אצלן או אצל בן זוגן בעיית פוריות, כלומר הן גם מבייצות באותן תקין. הזוגות חולקו ל-3 זרועות. האחת, ללא טיפול, השניה – עם פלצבו והשלישית עם איקקלומין. נמצא כי לנשים שנטלו איקקלומין לא היתה עליה בשיעורי ההריון גם אם בוצע גם IUI (הזרעה תוך-רחמית).

איך נוטלים את האיקקלומין?

עלייך לפעול בהתאם להוראות הרופא שלך

 1. Budinetz TH, Benadiva CA, Griffin DW, Engmann LL, Nulsen JC, Diluigi AJ. Ovulation rate and cycle characteristics in a subsequent clomiphene citrate cycle after stair-step protocol.Fertil Steril. 2015;103(3):675-9. doi:10.1016/j.fertnstert.2014.12.088
 2. Willets AE, Corbo JM, Brown JN. Clomiphene for the treatment of male infertility. Reprod Sci. 2013;20(7):739-44. doi:10.1177/1933719112466304
 3. Federal Drug Administration. CLOMID (clomiphene citrate tablets USP). October, 2012
 4. Hughes E, Brown J, Collins JJ, Vanderkerchove P. Clomiphene citrate for unexplained subfertility in women.Cochrane Database Syst Rev. 2010;(1):CD000057. doi:10.1002/14651858.CD000057.pub2
 5. Hughes E, Collins J, Vandekerckhove P. Clomiphene citrate for unexplained subfertility in women. Cochrane Database Syst Rev. 2000;(3):CD000057. doi:10.1002/14651858.CD000057
 6. Choi SH, Shapiro H, Robinson GE, et al. Psychological side-effects of clomiphene citrate and human menopausal gonadotrophin.J Psychosom Obstet Gynaecol. 2005;26(2):93-100. doi:10.1080/01443610400022983

גונדוטרופינים

 

גונדטרופינים (Gonadotropins) הם תרופות פוריות המכילות את ההורמון FSH ( Follicle Stimulation Hormone– הורמון גירוי זקיקים) ו – LH (Luteinizing Hormone) ביחד או לחוד. מטרת תרופות אילו לגרום למספר זקיקים בשחלה לגדול ולבייץ. השמות המסחריים שלהם הם: גונאל אף (Gonal F), פיוריגון (Puregon) – 2 אילו מכילות רק FSH, לובריס (Luveris) מכיל רק LH, מנופור (Menopur) ופרגובריס (Pergoveris) המכילים שילוב של FSH ו-LH, ואוביטרל (Ovitrelle) המכי הורמון הנקרה HCG שיש לו פעילות הורמונלית כמו של LH. באופן לא פורמלי, תרופות פוריות אילו נקראות "זריקות" היות והן ניתנות ע"י זריקה במתן תת-עורי (שלא כמו איקקלומין או לטרוזול שהן תרופות הניטלות דרך הפה). בגוף, הגונדוטרופינים מופרשים מההיפופיזה ויש להם תפקיד מרכזי ביותר בתהליך הביוץ.

איך הם עובדים?

כדי להבין טוב יותר כיצד הגונדוטרופינים עובדים, צריך להביןאיך פועלת מערכת הרבייה של האשה. באופן תקין, בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) מייצרת FSH ו- LH בתחילת המחזור החודשי שלך. ה- FSH נשלח לגוף ופועל על השחלה לגיוס זקיקים לצורך תהליך הביוץ. ה – LH מאוחסן עד רגע לפני הביוץ. ה – FSH אומר לזקיקים בשחלות להתעורר ולגדול. בעצם השם – FSH שמשמעותו "הורמון מגרה הזקיקים" מעיד על פעילותו שהיא גירוי הזקיקים (לגדול)!

תרופות הפוריות, הגונדוטרופינים, שהן FSH או FSH יחד עם LH, פועלות באופן דומה. הן "אומרות" לזקיקים בשחלות לצמוח ולהתפתח.

LH בדרך כלל מגיע לשיא ממש לפני הביוץ במהלך מחזור טבעי ועוזר לכל ביצית בוגרת לעבור תהליך הבשלה אחרון ולבקוע מהזקיק. במילים אחרות, הביוץ!

במהלך הטיפול בגונדוטרופינים תינתן לך זריקה של rLH או, באופן שכיח יותר, hCG הפועל כמו הגל הטבעי של ה- LH ובכך יגרום לביוץ.

למה לצפות?

הטיפול יכול להיות רק בגונוטוטרופינים. אם כי, לרוב, בישראל, הן ניתנות כחלק מטיפול עם הזרעה (IUI) או מחזור טיפול IVF.

הטיפול מתחיל בוסת. כאשר מגיעה הוסת, אז צרי קשר עם הרופא שלך. בד"כ מבצעים ביו 2-5 למחזור בדיקות דם ואולטרסאונד על מנת לוודא שאין סיבות לכך שלא ניתן לטפל במחזור זה (לדוגמה, לוודא שאינך בהריון ושאין לך ציסטה שחלתית).

תלוי בגיל, אבל בד"כ, הרופא יתחיל טיפול במינון של 75-150 יחידות של הגונדוטרופין. במהלך הטיפול תצטרכי להזריק לעצמך זריקות ממש מתחת לעור (תת עורית). הרופא או האחות ידגימו לך כיצד לבצע את הזריקות בצורה נכונה.

לאחר מכן, מידיי כמה ימים, הרופא יעקוב ע"י בדיקת אולטרה-סאונד אחר מספר הזקיקים המתפתחים בשחלה וגודלם וכן בבדיקת דם, אחר רמות ההורמונים אסטרדיול, פרוגסטרון ו-LH, אך בעיקר אחר רמת האסטרדיול.

באיזו תדירות? זה תלוי בפרוטוקול הטיפול שקיבלת מהרופא שלך, בתגובה השחלתית שלך ובכמה את קרובה לביוץ. בהתאם לתוצאות הבדיקות, ייתכן והרופא יעלה או יפחית את המינון שקיבלת.

המטרה היא לגרות את השחלות כך שתגדל ביצית טובה אחת ולנסות להימנע מגירוי יתר אשר יכול לגרום להריון מרובה עוברים או לתסמונת גירוי יתר שחלתי. כאשר ניטור הזקיקים ובדיקות הדם יראו שאת קרובה לביוץ, הרופא יורה על הזרקת האוביטרל אשר ידועה גם כ"טריגר" היות והיא "מתניעה" את תהליך הביוץ שיתרחש כ-36 שעות לאחר מכן.

ההמשך תלוי בפרוטוקול הטיפול – באם מתוכנן יחסי מין – הרופא ידריך לגבי המועד האופטימלי שהוא יום או יומיים לאחר האוביטרל. באם מתוכננת הזרעה תוך-רחמית – היא תתבצע לרוב, לפני שעברו 36 שעות מהאוביטרל.

סוגים שונים של גונדוטרופינים

ישנם שני סוגים של גונדוטרופינים: גונדוטרופינים רקומביננטיים וגונדוטרופינים המופקים משתן. גונדוטרופינים רקומביננטיים נוצרים במעבדה, ובישראל הם נקראים בשם המסחרי Gonal-F ו – Puregon. לובריס (Luveris) הוא הגונדוטרופין LH רקומביננטי היחיד הקיים.

גונדוטרופינים המופקים מהשתן, מופקים ומטוהרים מהשתן של נשים לאחר גיל המעבר (מכיוון שהשתן שלהם עשיר באופן טבעי ב- FSH).

בארץ, המנופור (Menopur) הוא ממשפחה זו והגונדוטרופינים שבו הם highly-purified, כלומר – מטוהר מאוד.

תרופה נוספת הקשורה לעניין היא, גונדוטרופין כוריוני הומני (hCG) והיא לרוב חלק מטיפולי פוריות אילו. ייתכן שאת מכירה את ה – hCG כהורמון ההריון, אבל הוא גם דומה במבנה ובפעילות שלו ל- LH. במחזור טבעי LH הוא זה שמשרה את ביוץ. בטיפולי פוריות, ניתן להשתמש בזריקת hCG לאותו צורך של השראת הביוץ. בארץ, אוביטרל (Ovitrelle) הוא השם של המסחרי של התרופה הזו.

סיכונים בטיפול

הריון מרובה עוברים וגירוי יתר שחלתי (OHSS=Ovarian Hyperstimulation Syndrome) הם הסיכונים העיקריים של הטיפול הזה.

OHSS – בצורה קלה, OHSS יופיע בפחות מ-10% מהנשים ו-OHSS חמור יופיע בפחות מ-1% מהנשים.

הריון מרובה עוברים – יש מחקרים שהראו כי הריון מרובה עוברים יכול לתהרחש בעד 30% מהנשים שהרו לאחר טיפול בגונדוטרופינים לעומת 1-2% מאילו שהרו ספונטנית. רוב הריונות מרובי העוברים יהיו תאומים אולם אחוזים בודדים (עד 5%) יהיו שלישיות ויותר.

נחוץ ניטור צמוד של התגובה השחלתית, מספר הזקיקים המתפתחים ורמות האסטרדיול על מנת למזער סיכונים אילו.

בנוסף, במקרים בהם התפתחו יותר מ-3 זקיקים או שרמות האסטרדיול גבוהות מידיי – הרופא ישקול לבטל את הטיפול ולהזהיר מקיום יחסי מין.

ניתן להפחית את הסיכונים הללו ע"י התחלת הגירוי במינון נמוך ועליות מתונות במינון בשעת הצורך עם ניטור צמוד.

הסיכון להריון חוץ-רחמי וכן הסיכון להפלה ספונטנית גדולים יותר בהריונות שהתרחשו לאחר טיפול בגונדוטרופינים, אך לא ברור אם הטיפול גורם לזה או שמא הבעיה המקורית.

תסביב שחלתי – פחות מ-1% מהנשים המטופלות בגונדוטרופינים עשויות לסבול מתסביב שחלתי. זה קורה כאשר השחלה מסתובבת סביב צירה ובכך העורקים המזרימים אליה דם נלחצים ואספקת דם – יורדת. במצב זה יש צורך בניתוח לפרוסקופי על מנת להחזיר את השחלה למנח הטבעי שלה.

סיבוכי הריון – אין עדויות משמעותיות בספרות כי הריון מושרה גונדוטרופינים כרוך בעליה בסיכון לסיבוכי הריון ביחס להריון ספונטני.

מכיוון שגונדוטרופינים הן תרופות הניתנות בזריקה, ייתכן גירוי מקומי באזור הדקירה. אם יש חשד לזיהום בעור (נדיר) – פני מייד לרופא שלך.

מה הם סיכויי ההצלחה?

הסיכוי שלכם להרות בטיפול עם גונדוטרופינים מושפע מהרבה גורמים כולל גיל האשה והגורם לאי-פוריות. מחקר שפורסם ב-2011 אשר בדק 1400 נשים אשר הרו בטיפול עם גונדוטרופינים לבד (ללא הזרעה) הראה ששיעור ההריונות הכללי היה 12% עם שיעור לידות חי של 7.7%. שיעור ההריונות אצל נשים צעירות היה גבוה יותר. במחקר הזה ביטלו את הטיפול באם התפתחו יותר מ-3 זקיקים או שרמת האסטרדיול היתה גבוהה מ-1500 פיקוגרם למ"ל ובכך שיעור ההריונות מרובי העוברים נשאר נמוך יחסית – 2.6%.

מחקרים אחרים הראו שעליה בשיעור הריונות מרובי עוברים ועליה בשיעור OHSS  באה עם עליה בשיעור ההריונות הכללי (מה שהוא הגיוני בהתחשב בזה שככל שמספר הזקיקים גדול יותר כך שיעור ההריונות עולה ועם זה שיעור הסיבוכים)

 1. Van wely M, Kwan I, Burt AL, et al. Recombinant versus urinary gonadotrophin for ovarian stimulation in assisted reproductive technology cycles.A Cochrane review. Hum Reprod Update. 2012;18(2):111. doi:10.1093/humupd/dmr048
 2. Homburg, R., & Howles, C. M. (1999). Low-dose FSH therapy for anovulatory infertility associated with polycystic ovary syndrome: rational, results, reflections refinements.Human reproduction update5(5), 493-499. doi:10.1093/humupd/5.5.493
 3. Dypvik J, Pereira AL, Tanbo TG, Eskild A. Maternal human chorionic gonadotrophin concentrations in very early pregnancy and risk of hyperemesis gravidarum: A retrospective cohort study of 4372 pregnancies after in vitro fertilization.Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2018;221:12-16. doi:10.1016/j.ejogrb.2017.12.015
 4. American Society for Reproductive Medicine. Side Effects of Injectable Fertility Drugs (Gonadotropins).2012.
 5. Sarhan A, Beydoun H, Jones HW, Bocca S, Oehninger S, Stadtmauer L. Gonadotrophin ovulation induction and enhancement outcomes: analysis of more than 1400 cycles.Reprod Biomed Online. 2011;23(2):220-6. doi:10.1016/j.rbmo.2011.05.002

השבחת זרע והזרעה תוך-רחמית (IUI)

IUI (הזרעה תוך-רחמית – Intra-Uterine Insemination) מטיפולי הפוריות הפשוטים יחסית, אשר יכול להתבצע עם טיפול תרופתי מקדים לאשה או במחזור טבעי (ללא תרופות). בפרוצדורה עצמה מעבירים זרע שעבר השבחה במעבדה לתוך הרחם ע"י קטטר דק.

אינדיקציות

הזרעה תוך-רחמית מתאימה למצבים הבאים:

 • אי-פוריות הגבר
 • ריר צוארי עויין (מושג מעט ארכאי ששנוי במחלקות כגורם לאי-פוריות)
 • אי-פוריות על רקע בלתי-מוסבר
 • לאחר שטיפולים תרופתיים ללא הזרעה נכשלו
 • שימוש בזרע תורם
 • כאשר בני הזוג לא מקיימים יחסים, מסיבות שונות

מחזורי טיפול

מחזור הטיפול שלך תלוי בסיבה בגינה רופא הפוריות שלך המליץ לך לבצע הזרעה תוך-רחמית וגם תלוי באם את נוטלת טיפול תרופתי לפני ההזרעה.

איקקלומין/לטרוזול והזרעה לעתים (די תכופות) מבצעים הזרעה לאחר טיפול באיקקלומין/לטרוזול. במקרה זה, ייתכן ובוסת הרופא שלך ימליץ לבצע בדיקות דם ואולטרה-סאונד לוודא שאינך בהריון ושאין ציסטות שחלתיות. באם התנאים מאפשרים, תתחילי איקקלומין/לטרוזול ביום שהרופא ימליץ לך (בד"כ יום 3-5) בד"כ למשך 5 ימים, בהמשך, ייתכן והרופא ימליץ לך לבצע בדיקות דם חוזרות לניטור המצב ההורמונלי שלך וכן בדיקת אולטרה-סאונד למעקב אחר הזקיקים. כאשר מתקרבים מועד הביוץ, ייתכן ותקבלי תרופה נוספת, אוביטרל – Ovitrelle שמטרתה להשרות את הביוץ וההזרעה תתוזמן לקצת לפני הביוץ.

גונדוטרופינים והזרעה – גונדוטרופינים הינם תרופות פוריות הניתנות בזריקה, מוכרים בישראל בעיקר בשמות: גונאל אף, פיוריגון, פרוגובריס, מנופור. בוסת, עלייך להודיע לרופא שלך שקיבלת ולרוב הוא יזמין אותך לביצוע אולטרה-סאונד ובדיקות דם (מהסיבות המוזכרות לעיל). באם התנאים מתאימים, את תתחילי להזריק מידיי יום את התרופה שהרופא שלך המליץ עליה במינון המומלץ על ידו. מידיי מספר ימים תצטרכי לבצע אולטרה-סאונד עם/בלי בדיקות דם (אסטרדיול, פרוגסטרון ו-LH, חלקם או כולם). בעקבות הממצאים בבדיקות ייתכן והרופא שלך יעלה או יפחית את המינון של התרופה כתלות במספר הזקיקם המתפתחים וברמות ההורמונים. כאשר יאותר/ו זקיק/ים בשל/ים הרופא יורה על הזרקת אוביטרל להשראת הביוץ.

ההזרעה

למרות שנורמלי להיות במתח קל לפני ההזרעה , דעי שזו פרוצדורה פשוטה. ההזרעה מתבצעת במרפאה (אם את משתמשת בזרע תורם, הזרע יופשר ויוכן), בן הזוג שלך צריך להפיק זרע באותו יום, באוננות (אתך או בלעדייך). הזירמה המופקת מכילה הרבה יותר מתאי זרע ולכן במעבדה, הזרימה עוברת תהליך השבחה בו מרכזים את תאי הזרע הנעים ומסירים את כל מה שלא נצרך להפריה. את הפרוצדורה את עוברת על מיטת הגינקולוג, בדומה לבדיקות גינקולוגיות אחרות שביצעת בעבר. הרופא ישאב את הזרע מהמבחנה לקטטר דק וגמיש המחובר למזרק. הוא יכניס ספקולום לנרתיק על מנת לחשוף את צואר הרחם ויעביר את הקטטר דרך הנרתיק, לתוך צואר הרחם עד אשר הוא ירגיש שהקטטר נכנס לחלל הרחם, אז הוא יזריק את הזרע וישלוף את הקטטר. ייתכן ותחושי התכווצויות. מחקרים הראו כי אין עליה בשיעור ההריונות אם האשה נשארת לשכב לאחר ההזרעה ולכן כתלות בך וברופא שלך, תחליטי האם להישאר לשכב או לקום. לאחר שתקומי, את תרגישי שזרע נוזל לך מהנרתיק. זה נורמלי ואינו פוגע בסיכוי להרות.

לאחר ההזרעה

ייתכן והרופא שלך ימליץ לך על טיפול בפרוגסטרון לתמיכה בהריון, בד"כ במתן נרתיקי. לאחר שבועיים, בצעי תבחין הריון בדם. ההמתנה עשויה לגרום למתח רב. טפלי טוב בעצמך וגם לבן הזוג יש תפקיד חשוב בתמיכה בתקופה זו.

סיכונים

הזרעה הינה פעולה בעלת סיכון מאוד נמוך. ישנו סיכון קטן מאוד לזיהום. הסיכון להריון מרובה עוברים קשור לתרופות הפוריות שקיבלת ולא להזרעה עצמה. באם מתפתחים הרבה זקיקים, ייתכן שהרופא יבטל את הטיפול מחשש להריון מרובה עוברים ואז גם יורה לכם להימנע מיחסי מין. הקפידי על הרואה זו על מנת למנוע סיבוכים עתידיים.

סיכויי הצלחה

שילוב של תרופות פוריות והזרעה עשויים להגיע ל-20% סיכוי להריון למחזור טיפול אחד ו-3 מחזורי טיפול ברצף יכולים להגיע ל-50% סיכוי מצטבר להריון. הסיכויים הספציפים שלך תלויים בגורם לאי-פוריות ובגיל שלך. במחקר שבדק 1000 מחזורים נמצא כי סיכויי ההריון היו תלויים בגיל האשה ובגורם לא-פוריות. סיכוי ההצלחה לזוג (במשך יותר ממחזור טיפול אחד) במחקר זה היו:

 1. 55% בגורם בצואר הרחם
 2. 47% בהפרעות בביוץ
 3. 42% בגורם זכרי
 4. 35% באי-פוריות על רקע בלתי-מוסבר
 5. 10% באנדומטריוזיס
 1. Intrauterine insemination (IUI): Uses, Risks and Success Rate.American Pregnancy Association. Published October 18, 2019.
 2. Panda B, Mohapatra L, Sahu MC, Padhy RN. Success in pregnancy through intrauterine insemination at first cycle in 300 infertile couples: an analysis.J Obstet Gynaecol India. 2014;64(2):134-42. doi:10.1007/s13224-013-0484-1
 3. Intrauterine Insemination (IUI). Reproductive Facts, American Society for Reproductive Medicine. Published 2016.
 4. Merviel P, Heraud MH, Grenier N, Lourdel E, Sanguinet P, Copin H. Predictive factors for pregnancy after intrauterine insemination (IUI): an analysis of 1038 cycles and a review of the literature.Fertil Steril. 2010;93(1):79-88. doi:10.1016
  /j.fertnstert.2008.09.058