• 077-230-3222
  • dr.shremguy@gmail.com
  • גלריית מומחים גן המייסדים, שדרות פלטרין, רחוב רוטשילד 21, חדרה, בניין גן העיר, קומה 2.

בירור וטיפול בהפלות חוזרות

רוב ההפריות יסתיימו באי התפתחות של ההריון.

לאחר ההפריה – כ-30% מהעוברים לא ישתרשו ברירית הרחם

לאחר ההשרשה – כ-30% מהעוברים לא יגיעו לכדי הריון קליני, כלומר כזה שרואים באולטרה-סאונד

לאחר שאובחן הריון קליני – 12-15 מההריונות יסתיימו בהפלה

לבסוף, רק 25% מהעוברים יוולדו.

אולם גם לאחר מספר הפלות, גם אשה שלא ילדה בעבר יש לה סיכוי של כ-50% שההריון הבא יהיה תקין ואשה שכבר ילדה בעבר תהיה עם סיכוי של  למעלה מ-50% גם היו לה 6 הפלות בעבר.

הסיבות להפלות חוזרות עדיין אינן מובנות היטב בקהילה הרפואית. יש הרבה חילוקי דעות לגבי הגורמים להפלות חוזרות ומה הטיפול הנכון. חלק מהדברים מקובלים על כולם וחלק שנויים במחלוקת.

סיבות אפשריות להפלות חוזרות

סיבות אפשריות הפלות חוזרות נופלות לקטגוריות אילו:

  • אנטומיות
  • קרישיות יתר
  • אנדוקריניות
  • גנטיות
  • אחרים

אנטומיות

לעתים, ישנו מבנה רחם שונה פיזית אשר מפחית את סיכוייה של האשה להריון תקין. זאת אומרת שמבנה הרחם שלה לא תקין או שנוצר בו נזק המונע מהריון להפתחת כראוי, לדוגמא: רחם מחיצתי, רחם שרירני, הידבקויות תוך-רחמיות.

קרישיות יתר

קרישיות היתר היחידה שאינה מוטלת בספק כגורם להפלות חוזרות הינו APLA SYNDROME שזהו מצב הנרכש במהלך החיים ולא מולד ובא לידי ביטויים בנוכחות נוגדנים מסויימים בדם הניתנים לבדיקה וכן במצבים קלינים כמו הפלות חוזרות, רעלת הריון וקרישיות יתר.

מצבים אחרים של קרישיות יתר, מולדים, שנויים במחלוקת כגורמים להפלות חוזרות.

אנדוקריניות

גם בקטגוריה זו אין הסכמה בספרות המקצועית ורופאים שונים יענו תשובות שונות, למשל במצב של אי ספיקת הגופיף הצהוב ורמות נמוכות של פרוגסטרון.

מצבים אנדוקרינים שונים היכולים לגרום להפלות חוזרות הם הפרעות בתפקד בלוטת התריס, עליה בתנגודת לאינסולין, רמות גבוהות של פרולקטין. גם כאן לא לגבי הכל יש תמימות דעים בספרות המקצועית אך בודאי שבמצב של הפלות חוזרות, מומלץ לבדוק זאת.

גורמים גנטים

לעתים הגורם להפלות חוזרות הם בעיות כרומוזומליות. בעיקר בנים מעל גיל 35, אז איכות הביציות יורדת ושיעור העוברים הלא תקינים שלא מצליחים להתפתח כראוי עולה ואז ברוב המקרים מתרחשת הפלה. גם טרנסלוקציות, מעבר של מקטעים מכרומוזום אחד לכרומוזום אחר, אשר אצל ההורים זה יכול להיות מאוזן אך בהעברת החומר הגנטי לעובר – זה יכול להיות לא מאוזן ולגרום להפלות. כחלק מהבירור להפלות חוזרות בודקים את הקריוטייפ (מספר ומבנה הכרומוזומים של ההורים).

אחרים

ישנם גם גורמים אחרים המוערכים כתורמים להפלות חוזרות כמו זיהום ברחם (ללא מחלה קלינית),גורמים סביבתיים – עישון, אלכוהול, סמים ועוד.

חשוב לציין כי ברוב המקרים הגורם יישאר לא ידוע גם לאחר בירור נרחב, בערך ביותר מ-50% מהמקרים לא יתגלה גורם.

חשוב עוד לציין כי רוב הנשים יחוו לבסוף הריון תקין אפילו אם חוו מספר הפלות.

ד"ר גיא שרים הינו מומחה בגינקולוגיה ופוריות

ד"ר שרים הינו מומחה במה שנקרא אנדוקרינולוגיה של הרביה ואי-פוריות – Reproductive Endocrinology and Infertility. הוא בעל קליניקה פרטית ורופא יועץ בתחום הפוריות למבוטחי קופ"ח לאומית. השלים את לימודיו בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה ולאחר מכן התמחה במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה וסיים את מבחן גמר ההתמחות בהצטיינות. היה רופא בכיר ביחידת IVF במחלקה, הקים את המרפאה הרב-תחומית לטיפול בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות, לאחר מכן, עבד ביחידת IVF, במרכז היוקרתי של אוניברסיטת מק'גיל, מונטריאול, קנדה. תחומי מומחיותו כוללים בין היתר: בירור בעיות פוריות, טיפולי פוריות כולל גירוי הורמונלי, הזרעות, הפריה חוץ גופית. כמו כן, ייעוץ בהפרעות הורמונליות לסוגיהן, כגון: הפרעות בביוץ, אי סדירות במחזור ודימומים לא סדירים וכן היסטרוסקופיות. ד"ר שרים עוסק במחקר, מפרסם בכנסים ובכתבי עת, ומרצה בפני סטודנטים לרפואה ורופאים.

תחומי עיסוק עיקריים: בירור בעיות פוריות, טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית, הקפאת ביציות, צילום רחם, היסטרוסקופיה ועוד.
ד"ר שרים מהווה יועץ פוריות של קופ"ח לאומית וישנו החזר מהקופה. כמו כן, ישנם החזר מחברות הביטוח הפרטיות.

יצירת קשר:

לתיאום פגישה: